Anabáze ČEZ v Bulharsku končí.

Polostátní energetický podnik ČEZ se s konečnou platností stahuje z bulharského trhu. Proti rozhodnutí tamního antimonopolní úřadu z konce října se nikdo neodvolal a skupina Eurohold tak může bulharská aktiva firmy ČEZ koupit za 335 milionů eur, v přepočtu za 9,2 miliardy korun. Deníku E15 to potvrdil mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. „Nikdo se proti rozhodnutí neodvolal, a tudíž je pravomocné. Transakci ještě musí odsouhlasit bulharský energetický regulátor EWRC. Jasno by mohlo být do půl roku,“ sdělil Kříž.

ČEZ do Bulharska přišel v roce 2004, kdy koupil tři distribuční firmy za 281,5 milionu euro. Kvůli přetrvávajícím sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013, se ale rozhodl odejít. Firma dostala například milionové pokuty za údajné zneužívání dominantního postavení. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž o stovky milionů eur kvůli zásahům, které podle firmy poškozovaly její podnikání. Arbitrážní řízení dosud neskončilo.

Prodej bulharských aktiv vyplývá ze změny strategie ČEZ. Společnost se chce více soustředit na Česko a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v oblastech jako Německo a Francie. Minulý měsíc skupina ČEZ oznámila, že podepsala dohodu o prodeji většiny svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets. Cenu podniky neuvedly.

/Zdroj: E 15 cz, 16.11.2020/