ČEZ má zájem o mobilního operátora

Státem ovládaná energetická skupina ČEZ má zájem o koupi třetí největší firmy na tuzemském telekomunikačním trhu – operátora Vodafone, kterého dosud vlastní stejnojmenná globální korporace. Informovaly o tom Hospodářské noviny. Za operátora by ČEZ mohl podle odhadu deníku zaplatit nižší desítky miliard korun. O ceně obě strany zatím jednají, rozhodnout by se mělo do léta.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž odmítl věc komentovat. Na českém telekomunikačním trhu by šlo největší obchod od roku 2013, kdy PPF ovládla operátora O2. Energetická společnost již v telekomunikacích působí, zatím je to pro ni ale okrajový byznys. Provozuje například menšího operátora ČEZ Mobil téměř se 130 tisíci klienty, který si mobilní síť pronajímá od O2.

ČEZ loni projevil zájem o vybudování čtvrtého velkého operátora – toho chtěl docílit účastí na zmíněné státní aukci kmitočtů pro nové mobilní 5G sítě. HN v této souvislosti připomněly spekulace, že tak činí na politickou objednávku premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO), kterým mělo vadit, že se do aukce nepřihlásili velcí zájemci z ciziny. Politici to ale odmítli.

Vodafone má v současnosti asi čtyři miliony klientů, T-Mobile 6,2 milionu a jednička na trhu O2 šest milionů.

Zdroj: Novinky