ČSSD navrhne zavření průmyslových podniků. Babiš to odmítá, firmy mají testovat

Jan Hamáček (ČSSD) navrhuje zavření méně významných průmyslových podniků. Alespoň do té doby, než bude testování ve firmách povinné. Hamáček má podporu ostatních ministrů za ČSSD, zbytek menšinového kabinetu je spíše proti. Uzavření průmyslu odmítá zejména ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle kterého by to mělo katastrofické ekonomické následky.

Zatímco od pondělí se zavírají kompletně školy a školky a významně se omezuje pohyb obyvatel, u průmyslových podniků se chystá jen plošné testování, prozatím dobrovolné. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že navrhne na pondělním jednání vlády i tyto podniky zavřít. Proti se staví premiér Andrej Babiš i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Podnikatelské svazy varují, že uzavření továren by mohlo mít nedozírné následky pro českou ekonomiku.

Testování ve firmách má být od pondělí dobrovolné, stát bude částečně dotovat náklady na samotestování. Babiš uvedl, že pro velké firmy může být testování povinné od 5. března, následovat mají ty menší. Vláda podle něj ještě termíny upřesní podle dostupné kapacity testů na trhu.

Havlíček ve shodě s podnikatelskými svazy argumentuje, že zavření průmyslových podniků může mít katastrofické ekonomické následky a způsobit nárůst nezaměstnanosti. Firmy zapojené do nadnárodních dodavatelských řetězců mohou být snadno nahrazeny továrnami v jiných zemích, kompenzace takových podniků je navíc podle Havlíčka obtížná. Měsíční náklady podniků ve zpracovatelském průmyslu podle některých ekonomů dosahují dohromady i více než tři sta miliard korun měsíčně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) omezení průmyslu také odmítá a Hamáčkovu iniciativu označuje za politikaření. „Firmy budou muset testovat. Kdo nebude, bude muset zavřít a bude mu hrozit pokuta 500 tisíc korun,” řekl. Kvůli návrhu na uzavření průmysl Babiš ostře napadl předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu. Podle premiéra je největším ohrožením české ekonomiky. Je odtržen od reálného života firem a není skutečným reprezentantem zaměstnanců, prohlásil Babiš v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Středula poté na twitteru reagoval, že je mu líto, že když někdo s premiérem nesouhlasí, má ho potřebu očerňovat.

Zdroj: E15, 28.2.2021