Energie získaná z pomerančů

Každé jaro ulice španělské Sevilly provoní pomerančové květy, v zimě ale více než pět milionů kilogramů hořkého ovoce spadaného z 48 tisíc pomerančovníků představuje nebezpečí pro chodce a je noční můrou úklidových služeb, napsal deník The Guardian. Díky novému projektu však nechtěné pomeranče poslouží k výrobě elektrické energie.

Metropole jihošpanělské Andalusie zahájila pilotní program výroby elektřiny z metanu vznikajícího kvašením ovoce. Městská vodohospodářská společnost Emasesa se v první fázi chystá využít 35 tun ovoce k výrobě čisté energie v jedné ze sevillských čističek vod. Pomeranče poputují do již existujícího zařízení, pomocí něhož se vyrábí elektřina z organického materiálu.

I když se pilotní projekt zaměřuje pouze na pohon čističky vod, jeho autoři plánují, že časem by se přebytky takto vyrobené elektřiny mohly dodávat do městské rozvodné sítě. Potenciál je podle nich značný i vzhledem k tomu, že ovoce by jinak skončilo na skládce nebo by bylo použito jako hnojivo.

Testy podle nich ukázaly, že tuna pomerančů dokáže vyprodukovat 50 kilowatthodin elektřiny, dostatek pro denní spotřebu pěti domácností. Pokud by pak byly zužitkovány všechny pomeranče v Seville a energie z nich by byla dodána do rozvodné sítě, stačilo by to pro 73 tisíc domácností.

Zdroj: ČTK