EPH postaví v Německu větrné parky o výkonu 300 megawattů

Energetický a průmyslový holding posiluje v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Prostřednictvím své dceřiné firmy EP New Energies (EPNE) postaví v Německu větrné farmy s celkem padesáti větrnými turbínami o výkonu po šesti megawattech. Ročně vyrobí kolem 800 tisíc megawatthodin elektřiny, což odpovídá roční spotřebě více než 230 tisíc domácností. Jeden megawatt výkonu dnes podle hráčů z trhu vyjde na zhruba dvacet milionů korun, investice by tak mohla dosáhnout šesti miliard korun. Investice je podle EPH důležitou součástí strategie skupiny, která spočívá ve využití potenciálu bývalých povrchových dolů a schopností společnosti v oblasti developmentu moderních zdrojů energie. Turbíny typu GE 6.0-164 představují nejnovější generací zavedené platformy Cypress. Osa rotoru leží ve výšce až 167 metrů nad zemí, průměr lopatek činí 164 metrů

„EPH hraje aktivní roli při transformaci energetického systému. Neustále hledáme nová řešení přechodu k udržitelné výrobě elektrické energie a toto je jedno z nich,“ říká Tomáš David ze širšího vedení EPH.  „Na německém trhu patříme mezi první, kteří se rozhodli nasadit větrné turbíny o výkonu šesti megawattů, jež patří mezi nejmodernější na trhu. Dohoda s GE nás rozsahem a velikostí řadí do pomyslné první ligy developerů větrných projektů v Německu,“ uvádí výkonný ředitel EPNE Dominique Guillou.

Skupina nyní buď sama, nebo prostřednictvím dceřiných společností provozuje zdroje na výrobu obnovitelné energie s instalovaným výkonem přibližně 1500 megawattů.

Zdroj: E 15 / 12.4.2021