Orlen Unipetrol investuje do zelené

Petrochemický holding Orlen Unipetrol chce do roku 2030 investovat do zelených projektů přes 30 miliard korun. Jde zejména o dekarbonizaci, snížení energetické náročnosti, důraz na obnovitelné zdroje, recyklaci plastů a používání pokročilých biopaliv.

“Chceme-li změnit svět, musíme se změnit my sami. Jako jeden z pilířů české ekonomiky vnímáme svou zodpovědnost za energetickou a petrochemickou budoucnost České republiky. Ropa bude v příštích letech nepostradatelnou surovinou, zejména pro chemický průmysl. Přesto je nezbytné již dnes hledat, nacházet, a hlavně realizovat nová, moderní, a především ekologická řešení, kterými tuto závislost postupně nahradíme,” sdělil předseda představenstva Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak. Jak dále uvedl, firma chce být do roku 2050 emisně zcela neutrální.

V rafinérském segmentu Orlen Unipetrol předpokládá, že objem fosilní složky v prodaných produktech postupně klesne z pěti milionů tun za rok na 4,4 milionu tun. V petrochemii chce firma využít například produkci moderního vysokohustotního polyetylenu v nové polyetylenové jednotce. Až 15 procent z celkové výroby polymerů má být tvořeno z recyklace plastového odpadu.

Zdroj: E 15 ekonomika