Plošná pomoc lidem se zdražením energií nemá smysl, musíme se domluvit s dodavateli, řekl Fiala

Předseda ODS Petr Fiala odmítl plošná opatření na pomoc lidem, jež postihlo zdražení cen energií a ukončení činnosti dodavatelů. Jedinou cestou podle něj je, aby se stát domluvil s dodavateli poslední instance na stanovení maximálního procenta, o které je možné zvýšit zálohy. Kandidát vznikající vládní koalice na premiéra to řekl 31.10.2021 na CNN Prima News.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) již dříve uvedl, že asi desetina českých domácností ohrožených energetickou chudobou kvůli růstu cen energií bude mít nárok na jednorázové dávky. Týkat by se to podle něj mohlo 400 tisíc až 500 tisíc domácností.

„Jeden krok je důležitý: stát se musí domluvit s dodavateli poslední instance, poskytnout jim nějakou půjčku nebo garanci a musí to fungovat tak, že se stanoví s maximální částka, procento, o kterou je možné zvýšit zálohy,“ uvedl Petr Fiala. „Toto je jediná cesta – pomoci odběratelům prostřednictvím dodavatelů. Tam musí okamžitě začít jednat stát,“ zdůraznil. „Když to tak uděláme, tak těm lidem opravdu pomůžeme, protože snížíme zálohy, které se kumulují jak v důsledku zvyšování cen energií, tak samozřejmě v důsledku toho, že dodavatel poslední instance to musí dostat do půl roku a nerozložit to do celého roku,“ pokračoval.

Zdroj: ČTK 31.10.2021