Pražský výrobce dveří do boeingů a airbusů ztratil zakázky a propouští

Ještě v roce 2019 se mohl letňanský závod francouzského koncernu Latécoère chlubit, že jako jediný na světě vyrábí dveře pro horní palubu největšího dopravního letadla světa Airbusu A380. Spolu s ukončením výroby legendární „třistaosmdesátky“ ale pražská divize Latécoère přišla o prestižní zakázku. To nejhorší ji ale potkalo loni, když pandemie vyvolala obří ztrátu i propouštění.

Světové kolosy Airbus, Boeing i Embraer, největší zákazníci letňanského závodu, loni zásadně omezily výrobu letadel. V reakci na ně tak klesla o polovinu výroba dveří a komponent v Praze, téměř totožný byl propad tržeb: zatímco v roce 2019 Latécoère utržil přes 3,6 miliardy korun, loni to byly necelé dvě miliardy. Poprvé od roku 2016 tak skončil ve ztrátě, a to 313 milionů korun, která se řadí k největším ve více než dvacetileté historii firmy. Vyplývá to z její výroční zprávy.

„Letecký průmysl zasáhla koronakrize velmi silně, což se výrazně projevilo na vývoji tržeb i v naší společnosti. Situace přináší zvýšené riziko snížení likvidity,“ uvedla česká divize Latécoère s tím, že problémy s likviditou mají vyřešit úvěry od mateřské společnosti z Toulouse. Ta prý v polovině června písemně potvrdila, že poskytne finanční podporu včetně 833milionové půjčky.

Cit: E 15/19.9.2021