Solárníci žádají o podporu projektů s výkonem jedenácti Temelínů. Nereálné, míní experti.

Nový finanční nástroj Evropské unie, který má každým dnem vypsat první ostré výzvy pro registraci projektů, může v Česku odstartovat smršť investic do fotovoltaiky. Podniky do nového Modernizačního fondu přihlásily projekty o souhrnném výkonu bezmála 24 gigawattů v hodnotě 700 miliard korun, potvrdil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Reálně ale počítá, že se podaří uskutečnit desetinu z přihlášených projektů. Nový fond má v rámci investiční podpory zvýhodnit výstavbu „zelené” energetiky či ekologizaci teplárenství. Požadovaná dotace se u žádostí pohybuje v průměru mezi 30 a 50 procenty celkové ceny projektu.

„Zdá se, že kvůli přísnému časovému harmonogramu podniky přihlásily i projekty, se kterými ani příliš nepočítají nebo které jsou připravené zatím jen v hrubých rysech,“ míní šéf Solární asociace Jan Krčmář. Výjimku podle něj tvoří jen velcí hráči jako například ČEZ, o kterých se ví, že na projektech pracují delší dobu. Podobně mluví i Valdman ze SFŽP. „Úspěch bude, když se zrealizuje desetina projektů, což by přibližně odpovídalo cílům Národního plánu v oblasti energetiky a klimatu,“ hodnotí.

„I kdyby se postavila ona desetina projektů, pro Česko by to byl z pohledu solární energetiky velký krok vpřed. Deset let se tu téměř nic nestaví. Loni to bylo pouhých 50 megawattů výkonu, přičemž v Polsku to byly dva gigawatty,“ upozorňuje Krčmář s tím, že tamní trh rozhýbaly aukce, v rámci nichž podniky soutěží o provozní podporu. Pro podnikatele i banky jsou podle něj mnohem výhodnější než jednorázová investiční podpora.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem plánuje, že se nadcházejících aukcí budou moci účastnit téměř všechny energetické zdroje vyjma fotovoltaických. Argumentuje tím, že investiční podpora z Modernizačního fondu je pro solárníky dostatečná. Novelu o podporovaných zdrojích, která aukce zavádí, nyní čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně s největší pravděpodobností ještě v dubnu.

Modernizační fond je nový finanční nástroj Evropské unie, který má sloužit k transformaci energetiky a snížení emisí skleníkových plynů. Finanční prostředky v něm pocházejí z prodeje emisních povolenek. Během let 2021–2030 bude v Modernizačním fondu v Česku k dispozici zhruba 200 miliard korun. Ty budou rozděleny mezi devět hlavních programů, mezi něž patří například obnovitelné zdroje, transformace teplárenství, energetická účinnost nebo komunitní energetika.

V devítitisícovém balíku záměrů převažují projekty z oblasti nových obnovitelných zdrojů energie zaměřené na výstavbu fotovoltaických elektráren, a to z 90 procent. Fotovoltaika dominuje přihláškám zejména proto, že zbylé zdroje budou moci využít soutěží o provozní podporu.

Zdroj: E 15/07.04.2021