Státní LOM Praha za stamiliony zmodernizuje vrtulníky pro Makedonii

Nová vládní Agentura pro mezinárodní obrannou spolupráci dohodla první kontrakt a další je před uzavřením. Státní podnik LOM Praha, který stoprocentně ovládá ministerstvo obrany, provede modernizace a generální opravy ruských dopravních vrtulníků Mi-8 a Mi-17 pro armádu a policii Severní Makedonie. Nástupnický stát bývalé Jugoslávie je od loňska členem NATO.

„Lednové založení agentury a systému mezivládní spolupráce už přineslo konkrétní výsledek. Brzy se nám podaří dotáhnout další zakázku na Filipínách. Oproti Makedonii se jedná o jiný produkt, ale týká se také letectva,“ řekl deníku E15 náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.

„Přesná specifikace modernizace a oprav bude otázkou dalšího vyjednávání LOM Praha. Finanční objem zakázky proto zatím není možné konkretizovat. Řádově půjde o několik stovek milionů korun,“ uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Podobnou agenturu mají Spojené státy, Francie nebo Německo. Česko ji založilo jako první země Visegrádské skupiny. Již zavedená státní agentura Czech Trade, spadající pod rezort průmyslu a obchodu, totiž uzavírání zakázek označovaných jako „government to government“ neumožňuje.

„Doufám, že přes agenturu budou moci prodávat všichni čeští výrobci od klasického vojenského materiálu až po firmy, které dělají speciální software. Tedy každý, kdo má dobrý produkt a kdo je seriózní,“ uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Zdroj: E 15