Program Antivirus uměle udržuje zaměstnanost, lidé si nehledají práci

Přes počáteční pozitiva programu Antivirus, který na jaře po vypnutí ekonomiky vládními restrikcemi pomohl firmám udržet pracovníky, začínají převažovat stinné stránky této státní podpory. Kabinet Andreje Babiše (ANO) rozhodl o pokračování programu do konce října. S odbory a zaměstnavateli se má dohodnout na podobě kurzarbeitu, který by fungoval od listopadu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že prodloužení programu o dva měsíce přijde na 4,25 miliardy korun. Celkový účet se od březnového spuštění vyšplhá na více než 21 miliard. „Antivirus není proč příliš protahovat. Pro lidi není ideální, když nevědí, zda pro ně místo bude, nebo ne. Mohli by si už nyní hledat práci, což ale takhle nedělají,“ řekla šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Ta pochybuje o tom, nakolik jsou čísla ze začátku srpna o stále nízké nezaměstnanosti ve výši 3,8 procenta reálná.

Ekonomové doporučují podporu začít utlumovat. Ministryně práce už dříve naznačila, že pokračování programu v příštím roce chce upravit podle německého nebo rakouského modelu. V rámci kurzarbeitu tam stát přispívá na mzdy pouze lidem, kteří alespoň částečně pracují. Jde o zaměstnance, kterým firmy kvůli nedostatku zakázek zkrátily pracovní dobu, aby je nemuseli propustit. Lidé, kteří vůbec nepracují, pak mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. V Česku je její maximální výše necelých 19,5 tisíce korun měsíčně. Jde tedy o téměř polovinu nižší částku, než je 39 tisíc superhrubé mzdy vyplácené ve stávajícím programu Antivirus.

/Zdroj: E 15/