Syrskou ropu bude těžit nechvalně známá Vagnerova skupina blízká Putinovi

Ruská společnost Kapital, která nedávno uzavřela čtyřletý kontrakt se syrskou vládou na průzkum nalezišť ropy a plynu ve východním Středomoří, je podle zjištění investigativní skupiny Dossier Center napojena na neprůhlednou, polovojenskou Vagnerovu skupinu. Tvrdí to magazín Foreign Policy, jenž měl možnost do podkladů šetření nahlédnout.

Syrský prezident Bašár Asad podepsal v březnu smlouvu s neznámou ruskou firmou na průzkum více než dvou tisíc kilometrů čtverečních moře u jižního pobřeží Sýrie. Kontrakt okamžitě vyvolal rozruch v sousedním Libanonu, který se obává narušení námořní hranice, zásahu průzkumu a případné budoucí těžby do svých vod.

Foreign Policy však podotýká, že za ruským zájmem není ani tak ropa, jako snaha rozšířit svůj vliv a dlouhodobě upevnit pozici v Sýrii a tím pádem na celém Blízkém východě a ve Středozemním moři. Kontrakt je podle něj navíc další ukázkou toho, že Moskva ošemetné zahraniční úkoly svěřuje do rukou soukromé bezpečnostní či utajené vojenské Vagnerově skupině, čímž si uvolňuje ruce a zbavuje se rizik.

Zdroj: E 15